QTX MIXCAB-15 Portable PA w/ Mixer Bluetooth
Payment:
  • Visa
  • MasterCard
  • Paypal
  • Cash
Stock:
1 Available
Condition:
Brand new
Mixcab-15 Portable Mixer PA178.971UKMIXCAB-15
Mains power or rechargeable battery operation
4-channel mixer with EQ and echo effect
Connect with optional XCAB-15 to produce 2 x 150W output
Mixcab-15 is the perfect portable PA unit for groups of performers or presenters with a built-in fully featured 4-channel mixer and is also the most powerful qtx portable PA speaker to date, capable of up to 2 x 150W when used in conjunction with the optional XCAB-15 extension cabinet. Housed in a durable moulded cabinet with integral carrying handles with trolley wheels for easy portability and fitted with a 15" main driver and 2” tweeter for balanced full-range sound delivery. Each input channel has independent EQ, echo effect and volume controls. An inbuilt audio player can provide playback from USB or SD media and also has an FM tuner and B/T wireless receiver for playback from a smart phone or tablet. The Mixcab-15 is designed for more demanding applications where a traditional portable PA unit may not be enough.
B/T wireless pairing
USB /SD audio player
Rugged moulded cabinet with integral trolley
Power supply220-240Vac, 50/60Hz (IEC) or 12Vdc
Battery12V 9Ah (sealed lead-acid)
Battery life (hours)Up to 4 hours (2 hours at max. output with XCAB-15)
Output power rms150W (+ 150W with XCAB-15 cab)
Max. SPL136dB
Main driver380mm (15")
HF driver50mm (2") Ti compression unit
ControlsVolume, Treble, Bass, Echo, Master Volume, Master Echo
Audio sourceUSB/SD player, FM tuner & B/T receiver
Bluetooth version4.2
Inputs3 x jack/XLR combo, L+R RCA, 3.5mm jack
Speaker outputSPK connector (150W @ 4 ohms)
Line outputL+R RCA line out
Dimensions680 x 445 x 370mm