Aqua Nova NSP-10000 L/H Pond Pump Electronically Regulated
Condition:
Brand new
Aqua Nova NSP-10000 Pond, Pond Pump with electronic regulation
capacity 10000l/h 85W
The NSP series pump is equipped with an electronic capacity controller to control the water flow.
The Aqua Nova NSP pump is a universal garden pump - used to drive filters, high cascades and fountains. Its high capacity makes it ideal for both domestic ponds and professional growers. Thanks to the extensive protective basket, they can be used in any polluted pond without the risk of the impeller stopping and seizing. The special design of the impeller allows for long-term operation and very low energy consumption! The pump outlet is fitted with hose connections for various hose diameters - hoses with diameters of : 20, 25, 32, 40 mm can be connected. Power cable, 10 m long, specially protected in rubber insulation.
ECO-PUMP - ENERGY SAVING OF UP TO 50% COMPARED TO PUMPS OF SIMILAR CAPACITY.
Pump advantages:
high capacity of 10000l/h
electronic capacity control
protective basket
ceramic axle (guarantees trouble-free operation)
electronic detection of IC, automatic disconnection in case of lack of water
suitable for continuous operation
Ability to pump debris up to a particle size of 6 mm
ferrules - the pump can be connected with hose diameters of 20, 25, 32, 40 mm
low operating costs (trouble-free, energy-efficient)
simple operation and maintenance
Technical data:
Model: NSP-10000
Capacity: 10000 L/H
Pump power: 85 W
Total power incl. controller: max. 100 W
Max lift: 5.0m
Energy saving: up to 50%